sobota, 7 lutego 2015

Prawo wojny w pigułce [film]

ZASADY WOJNY


Prawo międzynarodowe reguluje zasady prowadzenia działań wojennych oraz ogranicza stosowania niektórych rodzajów broni. Ma ono na celu znalezienie kompromisu między tymi działaniami a ich negatywnymi skutkami na ludność cywilną.

REGULACJE
Tego rodzaju regulacje nie są czymś nowym, na przestrzeni wieków walczące ze sobą strony też ustalały kodeksy postępowania choć były one raczej zwyczajowe i niepisane. Poważniejsze prace nad ujęciem ich w ramy prawne rozpoczęły się w XIX wieku kiedy to powstały pierwsze traktaty tj. Konwencja Genewska czy późniejsza Konwencja Haska. 10 lat temu Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża opublikował obszerne studium nt. Zwyczajowego Międzynarodowego Prawa Humanitarnego które jest wiążące dla wszystkich krajów.


CEL
Naczelną zasadą jest to by rozróżniać obiekty wojskowe od cywilnych, dlatego też masowe działania wojskowe są zakazane. Działania wojenne skierowane bezpośrednio w cywilów traktowane są jako zbrodnia wojenna.
Zazwyczaj jednak nie da się uniknąć ofiar  wśród ludności cywilnej, ale obie strony powinny dokonać wszelkich starań by było ich jak najmniej.
Akcja, w skutek której straty wśród ludności są większe od efektu militarnego powinna być odwołana lub opóźniona.
Zabrania się również terroryzowania ludności cywilnej oraz niszczenia jej dobytku, tj. plonów, źródła wody, domów, zapasów lekarstw oraz transportu publicznego. Zabronione są również porwania.
Dobór broni oraz taktyki powinien być dostosowany do wymierzonych celów. Zakazane jest powodowanie niepotrzebnych strat i zniszczeń wśród ludności cywilnej jak również wśród walczących po drugiej strony.




RANNI I CHORZY
Wszyscy Ci, którzy nie biorą czynnego udziału w działaniach wojennych powinni być objęci ochroną, a personel medyczny pod żadnym pozorem nie powinien być celem ataku. Wszystkie strony walczące powinny respektować symbole pomocy humanitarnej jakimi są: czerwony krzyż, półksiężyc oraz diament.


Zarówno dziedzictwo naturalne jak i kulturalne powinno być chronione. Nie powinno się ich niepotrzebnie niszczyć ani powodować przyszłych problemów

BROŃ
Międzynarodowe Prawo Humanitarne zakazuje używania wielu rodzajów broni oraz wprowadza zasadę proporcjonalności używanych środków. Traktaty międzynarodowe zabraniają stosowania broni chemicznej i biologicznej, laserów oślepiających oraz min przeciwpiechotnych oraz amunicji kasetowej. 


Międzynarodowe Prawo nie zakazuje prowadzenia wojny jako takiej, ale wprowadza minimalne zasady jakimi powinna się ona kierować. Cywile nie mogą być celem ataku, a wszyscy nie biorący czynnego udziału w działaniach wojennych są objęci ochroną. Pytanie tylko, czy znajdziemy obecnie przykład takiej wojny, w której przestrzegane są wszystkie te zasady. Pierwsza Konwencja Genewska była podpisana w drugiej połowie XIX w. kiedy wojny prowadzone były w zupełnie inny sposób niż dzisiaj. Miejsce walk przeniosło się z pól do miast, a walczące strony nie formułują już legionów tylko małe mobilne grupy wojowników. Prawo Międzynarodowe wciąż się dostosowuje do nowych warunków, ale jego egzekucja nie jest łatwa. Wojny pewnie nie unikniemy w przyszłości ale już dziś możemy lobbować za jak największym ograniczeniem broni nad którą pracują obecnie naukowcy: autonomiczne roboty, drony z laserem, exoszkielety, broń cieplna, insekty-cyborgi czy pociski wystrzeliwane z satelity - jest tego sporo, a wspieranie organizacji, które lobbują na rzecz ich zakazu jest jedną z rzeczy, którą możesz zrobić na rzecz pokoju na świecie.



Część informacji zaczerpnięta została z:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz